    Item # ET86926US10B • Mfr # 86926US10B
    Emtek Modern Backplate for Pull, 10"CC, Oil Rubbed Bronze - 86926US10B
    Description
    Emtek Modern Backplate For Cabinet Pull Use
    Backplate Details That Support Cabinet Work
    Installation Context For Emtek Pull Backplate
    Using This Backplate In Cabinet Projects
    Where This Emtek Backplate Fits Best
    Details That Help Achieve Consistent Results
    Common Questions About This Emtek Backplate
    What type of cabinet hardware is this Emtek 86926US10B part?
    How is this backplate intended to be used on cabinets?
    What does the 10"CC description refer to on this backplate?
    The 10"CC wording in the product name signals that the backplate design is coordinated with pull installations that reference a 10 inch center-to-center concept during layout.
    What finish is indicated for this Emtek cabinet backplate?
    How does the decorative hardware category affect its role?
    Why is the Emtek brand important for this backplate?
    Select This Backplate For Coordinated Cabinet Pulls
    Center to Center
    10 in (254 mm)
    Color/Finish
    Oil Rubbed Bronze
    Color Family
    Bronze Tone
    Design Style
    Contemporary
    Length
    11-1/4 in (286 mm)
    Manufacturer Series
    Modern Backplate
    Product Type
    Backplate/Pull
    Width
    1 in (25 mm)
    Supplier Pack Size
    1
    Sold In
    1
    Center to Center
    10 in (254 mm)
    Color/Finish
    Oil Rubbed Bronze
    Color Family
    Bronze Tone
    Design Style
    Contemporary
    Length
    11-1/4 in (286 mm)
    Manufacturer Series
    Modern Backplate
    Product Type
    Backplate/Pull
    Width
    1 in (25 mm)